Turistická chata KČST na Ondřejníku

Adolf Podroužek - Časopis turistů 1932 - 25 let od zbudování chaty

Je tomu bezmála 40 let, kdy poprvé sestoupil jsem s vrcholu Ondřejníku na pláň, na níž stojí chata KČST. Sestup dolů nebyl snadný; bylo to v zimě a já i můj přítel brodili jsme se místy až po pás sněhem. Panoráma z této pláně bylo tak úchvatné, že jsem zvolal: Zde by měla státi turistická chata; toto místo jako pro ni stvořené!

Nenadál jsem se, že po 15 letech zde bude chata skutečně státi, že budu jejím spolutvůrcem a dlouholetým opatrovníkem.

Historie této útulny má mnohé zajímavé episody, které stojí za to, aby byly připomenuty v tomto jubilejním roce.

V roce 1899 založil jsem s Ing. Halíkem v Mor. Ostravě odbor KČT., jenž se v prvních 5 letech znamenitě činil; pořádal časté vycházky, řadu zajímavých přednášek apod. Po odchodu předsedy Ing. Halíka z Ostravy činnost klubovní ochabla tak, že mnohá jeho předseda , po 2leté nečinnosti ohlásil ústředí do Prahy jeho rozpadnutí. Učinil tak, aniž by ostatní členy výboru o tom uvědomil. Chtěje zabránit zrušení našeho odboru, svolal jsem schůzi svých známých a ujali jsme se další práce v odboru sami. Zdůrazňoval jsem, že chce -li odbor čeliti úspěšně konkurenci starších a již zdomácnělých turistických klubů, musí před ostravskou veřejnost předstoupiti s něčím, co by zajímalo a upoutalo k úspěšné a vděčné klubové práci; poutem může býti jedině turistická útulna, kterou Ostrava v Beskydách sama postaví.

Můj návrh přijala valná hromada s plným porozuměním. Žádná turistická ostravská korporace neměla do té doby vlastní chaty v Beskydách.

Především bylo nutno rozřešiti otázku pro budoucnost útulny velmi důležitou, kde by měla býti postavena.

Beskydy jsou horstvem dosti rozlehlým, zabírajícím skoro celou východní část Moravy a polovici Těšínska. Moravská část patří dosud kapitule olomouckého arcibiskupství, slezská část byla tehdy lénem známého markýze Géra. V obou oblastech Beskyd byli rozhodujícími činiteli správcové panství a lesů; říkali jsme jim Hergoti Beskyd. Byli to vesměs Němci, fedrující horlivě každý podnik německého Beskidenvereinu a bránící všemu, za čím stál některý český spolek. Rovněž tehdejší okresní hejtmani v Místku i ve Frýdku, udělující koncese, podporovali výhradně jen německé kluby. Hejtman frýdecký briskně odmítl můj dotaz, že by nám vyšel vstříc, kdybychom postavili svou útulnu na některém vrchu Těšínských Beskyd. Nezbylo tudíž, než zbudovati chatu v Moravských Beskydách, patřícím olomouckému arcibiskupství.

Olomouckým arcibiskupem byl dr. Bauer, rodák těchto hor. Odbor se usnesl, že postaví svou chatu na Ondřejníku a doufal, že žádost o odprodej pozemku na této hoře bude arcibiskupem kladně vyřízena. Leč nerozhodoval on sám, nýbrž vícečlenná kapitula, většinou samí Němci, a pak hlavně správcové jejich panství. Neprospěla ani osobní intervence u arcibiskupa a ústředního ředitele v Kroměříži; oba projevili sympatie k našemu podniku, upozornili nás však, že vše odvisí od vyjádření správce Ondřejníku, lesního rady Michla. Zajel jsem k němu nejbližších dnech; odbyl mne však těmito pyšnými, osudy Beskyd dobře charakterisujícími slovy: "Dokud já rozhoduji nad Hukvaldským panstvím, nedovolím žádnému českému klubu, aby zde postavil svou chatu".

Tato odpověď Hergota Beskyd mnohého by odradila od dalších pokusů, mne však její zpupnost přímo rozlítila k dalším krokům. "Dobrá", řekl jsem si cestou z Hukvald. "nedovolíte stavěti na vašem, postavíme si ji na svém vlastním pozemku". Věděl jsem totiž, že soukromý majetek mnohého horala sahá až na vrchol kopce. Studiem map katastru místeckého zjistil jsem, že pozemek jistého horala Šiguta sahá skoro až po vrch Solarský, severní to výběžek Ondřejníku.

Jedné neděle vypravil jsem se na Ondřejník a přítelem Panitzem, pozdějším dlouholetým předsedou našeho odboru, abychom se přesvědčili, zda se toto místo hodí ke stavbě turistické chaty. Oba jsme byli překvapeni skvostnými rozhledy; bylo to ono místo, kde jsem před 15 lety po prvé stanul a přál si, aby zde stála turistická útulna, skýtající tak úchvatný pohled na naše hory.

Vyhledali jsme ihned majitele pozemku a ještě téhož dne stal se náš odbor vlastníkem 2,5 měřic pozemku, za nějž jsme mu ihned vyplatili smluvenou cenu. V kupní smlouvě vyhradili jsme odboru, že smí i po ostatních částech Šigutova pozemku choditi, jezditi a lyžovati. Když později přešel jeho majetek do jiných rukou a noví držitelé ohrazovali svůj pozemek ploty, přispěla tato podmínka k odstranění ohrad, překážejících v lyžování

Svou zášť vůči české turistice projevil správce p. Michl ještě při stavební komisi. Svému zástupci nařídil, aby proti stavbě chyty podal protest, "Z jakých důvodů?" tázal se předseda komise frýdlantský starosta p. Kerlín. "Nad útulnou máme les, který budeme brzy káceti. Poražené kmeny budeme dolů stahovati; snadno mohou útulnu poškoditi po př. rozbíti." "Co poškodíte, musíte opět Klubu řádně spraviti. Zapomínáte asi, že chata bude zbudována na vlastním pozemku spolku a že vám může každé takové poškození chaty přijít hodně draho."

Tehdy jsem seznal, jak bylo dobré, že náš klub má vlastní pozemek, na němž mu nemá nikdo cizí co poroučeti. Poznali jsme nejlépe též při dalším jednání s p. Michlem. Přesvědčiv se, že jsme ve svém jednání pevní a nezdolní, změnil svou taktiku; naše žádosti o odběr kamene a vody z panského pozemku a povolení k dopravě staviva po arcibiskupské silnici již příznivě vyřídil.

Plány na chatu dodal odboru jeho předseda, architekt Pokorný. Byly to výkresy, dle nichž chtěl dr. Kordáč postaviti turistickou chatu na Prašivé. K stavbě této chaty pro nedostatek peněz nedošlo a klub v Těšíně brzo zanikl.

Stavební komise konaná v květnu 1906 plány naší chaty schválila. Přítomný krajský fysik dr. Vlček zkoušel při tom jakost pitné vody; zjistil, že tak čisté zdravé vody není v celém okrese místeckém. Lidé v okolí útulny již tehdy říkali o ní, že kdo se jí napije, dostane pořádný hlad, což potvrdili později též mnozí návštěvníci naší chaty.

Hned po schválení stavebních plánů přikročeno bylo k provádění stavby ve vlastní režii spolku. Pan Šigut ještě s 2 domorodci lámali v blízké skále potřebný kámen, jenž jsme odváželi na stavební místo vlastními koňmi.

Dozor nad stavbou prováděl jsem tehdy sám, neboť předseda odboru byl vlastními pracemi tak zabrán, že mu pro nás již času nezbylo. Na darech sešlo se tehdy tuze málo. Byli jsme ještě spolkem mladým a nemajetným.

Počítali jsme, že nám město Mor. Ostrava udělí větší subvenci, dáme-li své chatě jméno "Ostravská chata". Zastupitelstvo města však bylo vesměs německé. Subvence nedostalo se nám, nýbrž Beskydenvereinu, který v téže době stavěl chatu na úbočí Lysé Hory a dal jí podle nás jméno "Ostrauer Hütte".

Stavební rozpočet, vypracovaný pro polohu v údolí, zněl asi na 15.00 Kč. Stavba v horách přijde však 2 až 3krát dráže, neboť doprava zboží stojí někdy více, než zboží samo, (cihly, vápno, cement aj.).

Že jsme útulnu stavěli poblíž silnice, přišla nás stavba asi na 20.000 Kč, inventář na 10.000 Kč.

Odbor tehdy peněz neměl, proto rozeslali jsme asi 40 dotazů různým spořitelnám a záložnám na Moravě i v Čechách, zdali by Klubu nepůjčili potřebný peníz na stavbu. Ochotu projevila pouze jediná záložna, ovšem s podmínkou, že se za půjčku zaváže osobně celý výbor odboru.

Ke cti výboru musím zde uvést, že všichni jeho členové ochotně dlužní úpis záložny podepsali; jejich jména měla by býti zapsána v historii ostravského odboru zlatým písmem, neboť dali tím základ k dnešnímu majetku odboru. Byli to: Ladislav Andrýs, Čeněk Bohuslav, Karel Dohnal, Jan Gřímek, Antonín Panitz, Adolf Podroužek, Josef Pokorný, Karel Votava a Ludvík Trojek.

O sv. Janě dne 24. června r. 1906 konána byla na Ondřejníku slavnost položení základního kamene k této chatě. Účastnilo se jí tehdy pěkné množství českých turistů. K jejímu lesku přispěl velice pěvecký spolek Lumír z Ostravy, četní členové frýdlantského Sokola, který svojí hudbou vítal hosty již na nádraží ve Frýdlantě. Na konec zaplál tehdy Ondřejník, snad poprvé, v záři svatojánských ohňů a po něm rozhořely se skoro všechny výšiny Beskyd v okolí, jak nebylo vídati nikdy před tím.

Chata dostala se ještě téhož roku na podzim pod střechu, otevřena a širší veřejnosti odevzdána byla však až v příštím roce o Božím těle, dne 30. května 1907. Slavnostního aktu účastnilo se tehdy na 1.000 osob, nejvíce ovšem z Ostravska, odkud vypraveny byly dva zvláštní vlaky.

Přivítání hostů dálo se za zvuků valašské hudby a střelby z hmoždířů. Ve své slavnostní řeči zdůraznil jednatel význam této první chaty KČT v Beskydách nejen pro odbor ostravský, nýbrž i pro udržení českého rázu Bezručova kraje, ohroženého stále rostoucím počtem německých útulen.

Prvním nájemcem chaty byl p. Robert Parma se svým otcem, zvaným již na Pustevnách, jež před tím měli v nájmu, "pantáta s fajků". Zkušenosti, které tam získali, dovedli na Ondřejníku dobře uplatniti, takže po jejich odchodu z naší chaty až do konce války neměli jsme lepších nájemců.

Když odešli, nastaly odboru velké potíže s pronájmem. Za nájemce se nepřihlásil již žádný odborně vzdělaný hostinský a tak museli jsme chatu najati krejčímu, bednáři, železničáři apod.

Teprve šťastné ukončení světové války způsobilo i v dalším osudu chaty na Ondřejníku velkou změnu. O útulnu počali se zajímati turisté i skutečně odborně vzdělaní hostinští.

Chatě na Ondřejníku velmi prospívalo, že již po jejím zbudování byly zde pořádány lyžařské kursy a později i závody.

Jeť terén celého kopce velmi vhodný k provádění tohoto zdravého, tehdy však málo známého zimního sportu. Zejména okolí chaty poskytovalo nejen začátečníkům, ale i dobrým vyspělým lyžařům ideální pláně a stalo se brzy školou ostravských lyžařů-nováčků. V roce 1914 uspořádány byly zde první závody českých lyžařů v Beskydách. Zúčastnili se jich mimo jiné nejlepší tehdy závodníci Krkonoš, Feistauer a Hanousek, si odsud odnesli milou vzpomínku na Ondřejník a plné tlumoky závodních cen.

Po těchto závodech vzrostl neobyčejně mezi ostravskými sportovci zájem o lyžařství a o Ondřejník.

Po dobu války byla útulna bez nájemců a bez aprovisace, ne však bez hostů. Každé neděle přišlo jich nahoru několik a když konečně válečná vřava ustala, stal se Ondřejník a jeho útulna jedním z nejvíce navštěvovaných bodů Beskyd. Prostory a zařízení chaty nestačily požadavkům poválečné turistiky a volaly po nápravě.

Museli jsme však tyto práce odložiti, neboť v r. 1924 pustil se odbor do stavby druhé své chaty "Masarykovy" na Beskydě, jež vyžádala si nákladu skoro půl miliónů korun.

Avšak dík příznivým okolnostem mohlo být konečně přikročeno k opravě a rozšíření chaty na Ondřejníku.

Přistavěn byl k chatě prostranný 20 x 10 m dlouhý sál, koupelna, ledovna, veranda, staré pokoje upraveny a vybaveny novým inventářem, elektrickým osvětlením atd. V chatě též byla zřízena samostatná telefonní stanice, jako odbočka frýdlantské pošty. Loni dostavěno bylo nad sálem 10 pokojů, takže nynější stav uspokojuje i dost náročné hosty; většina z nich si dnešní vzhled a vybavení chaty velmi chválí a proto sem často chodí.

Svou historii této chaty končím apelem na všechny, kteří si ji oblíbili, aby nezapomněli jak významným propagátorem české turistiky Beskydách byla tato chata v době předválečné; jest jí konečně doposavad.

Odbor moravskoslezský má též největší zásluhu o to, že zbudoval svou chatu na Ondřejníku, učinil tuto horu populární v celé republice. Kdo znal Ondřejník před 25 lety ?

Jako jeden z spoluzakladatelů této útulny přeji jí, aby zůstala i nadále chloubou ostravského odboru KČST a živým, zářivým památníkem všeho, co tento odbor ku zdaru české turistiky v Beskydech dosud vykonal !

Chata na Ondřejníku

Ing. Jan Havelka

S vyprávěním o historii chat KČT se tentokrát vrátíme zase na Moravu. Konkrétně půjdeme na samostatný horský masiv, který se celý jmenuje Ondřejník, jehož hřeben se táhne od severu na jih přes vrcholy Ondřejník (890 m) a Stanovec (899 m) na nejvyšší vrchol Skalka (964 m). Z nejvyššího vrcholu, ale i z jiných míst, se naskýtají krásné výhledy na hlavní hřebeny Moravskoslezských Beskyd na východě a na Radhošťskou hornatinu na západě a jihu. Ondřejník odděluje od Moravskoslezských Beskyd široké údolí řeky Ostravice, ve kterém leží město Frýdlant nad Ostravicí.

Chýše v zimě roku 1909
Chýše v zimě roku 1909
Chata s přístavbou v roce 1930
Chata s přístavbou v roce 1930
Chata s penzionem Solarka v roce 1934
Chata s penzionem Solarka v roce 1934

Rozvoj průmyslu na Ostravsku

V druhé polovině 19. staletí dochází k bouřlivému rozvoji zejména důlního a hutního průmyslu. Na Ostravsku tehdy přicházelo za prací velké množství lidí. Tím také došlo k rozvoji spolků. Lidé se chtěli dostat z průmyslové Ostravy do přírody s nádhernou, tehdy neporušenou, přírodu v Beskydech měli jen 40 km daleko. Bylo jasné, že dříve nebo později zde vzniknou také turistické spolky. Nejprve vznikla Podhorská jednota Radhošť se sídlem ve Frenštátě pod Radhoštěm. KČT, který podporoval plošné zakládání svých odborů v českých městech, chtěl svoji činnost samozřejmě rozšířit také do této oblasti. Proto v srpnu 1898 uspořádal IV. Sjezd KČT v Národním domě v Moravské Ostravě (v objektu dnešního divadla Jiřího Myrona). Účastníci sjezdu z Čech, Moravy a Slezska si prošli večerní zářící průmyslovou Ostravu, druhý den vystoupili na Lysou horu (1324m) a poté odjeli na oslavu výročí Františka Palackého do Hodslavic. To vše urychlilo přípravu založení odboru KČT v Moravskoslezské Ostravě. Odbor byl založen 22. února 1899. Prvním předsedou byl zvolen báňský inspektor Ing. Tomáš Halík (1857-1931). Jako každý nově založený odbor KČT si i on vytkl svůj investiční cíl - postavit turistickou chatu na Ondřejníku (tehdy i v tomto případě použili název útulna, později však již bylo používáno označení chata; zatím co v případech Čerchova, Svatoboru, Hrádku zůstalo původní označení útulna až do doby, kdy byly staré objekty nahrazeny novými). Když byl v roce 1906 zvolen třetí předseda odboru KČT Moravská Ostrava, stavitel Josef Pokorný, začala slavná éra odboru - výstavba chaty na Ondřejníku, umístěné na východním svahu Solárka.

Odbor KČT (KČST) Moravská Ostrava

Odbor se velmi rychle rozvíjel. Jeho zásluhou vzniklo na Ondřejníku lyžařské centrum. Zde přicházíme k dalšímu jménu zasloužilého činovníka odboru Adolfa Podroužka. Ten uspořádal v roce 1914 na Ondřejníku první lyžařské závody. Kromě chaty na Ondřejníku, k jejíž stavbě se ještě vrátíme, postavil odbor později ve dvacátých letech chatu na pohraničním hřebenu Moravskoslezských Beskyd, poblíž Bumbálky. Nejprve se jmenovala chata Na Bezkydě, v roce 1924 byla přejmenována na Masarykovu chatu na Bezkydě. Stavební práce odboru pak vyvrcholily jeho činností na Lysé hoře: v roce 1926 zakoupením pozemku na vrcholu Lysé hory, v roce 1933 položením základního kamene a nakonec 16. června 1935 otevřením chaty na Lysé hoře. Odbor spolupracoval se slovenskými turisty, organizoval Vatry československé vzájemnosti, vybudoval v roce 1935 Ostravskou stezku ve Vysokých Tatrách. Od roku 1902, kdy Adolf Podroužek napsal svého prvního turistického průvodce, vydával odbor turistické průvodce. Díky dalšímu funkcionáři B. Paterovi odbor převzal vydávání časopisu Bezkydy-Jeseníky. Nakonec měl v roce 1938 celkem 2898 členů (pro srovnání nyní má celá Moravskoslezská oblast KČT cca 4500 členů v 56 odborech). Mohlo by se tedy v historii KČT jednat o jeden nejvýrazněji zapsaných odborů. Bohužel, po znovuobnovení činnosti KČT v roce 1990 se k této slavné historii žádný odbor nepřihlásil, a tak jeho historie prakticky skončila v roce 1948 (pan předseda opomenul odbor KČT Baník Ostrava OKD). Výstavbu chaty na Ondřejníku začal odbor připravovat v roce 1906 a v průběhu roku 1907 zahájil její stavbu a ve stejném roce ji otevřel.

Inzerát z roku 1934
Inzerát z roku 1934

Chata KČT na Ondřejníku

Původní chata na Ondřejníku, jejíž podobu uvidíte na fotografii, svým vzhledem ukazuje, jaký vliv měl na vývoj architektury architekt Dušan Jurkovič. Šest let před stavbou chaty na Ondřejníku postavila Podhorská jednota Radhošť na Pustevnách podle Jurkovičova projektu známé chaty Libušín, Maměnka a Koliba Valaška. A proto na chatě na Ondřejníku vidíme, zejména na tvaru věžičky (která nebyla rozhlednou a byla pouze součástí architektonické výzdoby), jak Jurkovičova architektura ovlivnila další stavby. Zatím co stavby na Chodsku vycházely z tvaru šumavských chalup, tak chaty na Moravě a v Beskydech (a nejen tam) vypadaly spíše jako nějaké horské vily.

Chata na Ondřejníku nebyla veliká. Proto, tehdy již Klub československých turistů (KČST), přistavěl v roce 1930 k původnímu objektu novou, větší část. Přesto však chata nestačila zájmu turistů a lyžařů, a proto v roce 1933 postavili nájemci na chatě KČST, manželé O. a F. Látalovi, vedle chaty nový, velký, moderní penzion Solárka. A mohli inzerovat, že disponují 18 pokoji o 50 lůžkách v chatě KČST a 40 pokoji moderně vybavenými v penzionu Solárka.  

Pro ilustraci toho, že ani v tehdejší době nebylo provozování turistické chaty bez problémů, svědčí článek v Časopise turistů z roku 1908:

"Ohledně ostravské útulny na Ondřejníku upozorňujeme naše výletníky na Ondřejník, na následující: Doporučujeme jim, by se brali k útulně na Ondřejníku cestou modře na bílém poli značenou, neboť dva majitelé pozemků, jimiž dosavadní cesta vedla, nechtějí používání této cesta dále dovoliti. Jest to hlavně jistý Kubala, který ač loni i dříve naší výletníci dali mu mnoho peněz za mléko utržiti, dnes turisty častuje sprosťáctvím, jdou-li po jeho cestě. Nejlepší odvetou na toto jeho chování bude, když se naši turisté držeti budou dříve zmíněné modře značené cesty, mnohem pohodlnější než loňská cesta, a na níž netřeba se jim obávati se nějakých hrubostí, neboť cesta tato jest obecní, pro každého volně přístupná. Dále varujeme naše výletníky na Ondřejník před nákupem mléka zmíněného již Kubaly a Matýska. Zjistili jsme u obou nejen v domě, ale i v mléce samém odpor vzbuzující nečistotu. Nejlépe, když se turisté nedají zlákati žádnými lavičkami a nabídkami, a vydrží až na útulnu. Lidé podobní, ač z našich turistů těží, nejsou našimi přáteli a staví se vždy nepřátelsky ke snahám turistického spolku. Radostnou věc sdělujeme našim členům a přátelům turistiky. Knížecí arcibiskupské centrální ředitelství statků dovolilo klubu laskavě používati výtečné pramenité vody z lesa při útulně a užívati s velkým nákladem zbudované nové cesty, vedoucí z Frýdlantu až k samé útulně na Ondřejníku. Voda i cesta byly podmínkou existence útulny. Klub zařídí nyní, by pro výletníky na Ondřejník čekal každé neděle a svátek u nádraží frýdlantského někdo, kdo by plaidy a jiná zavazadla turistům za nepatrný poplatek do útulny donesl. Vodovod, doposud na povrchu lesa ležící, bude uloženo země a voda zavedeny až do samé útulny. - Klub postaral se, aby pokoje ku přenocování byly co nejpohodlněji zařízeny. Též výhody toho pozorovati již nyní. Skoro všech 7 pokojů bývá každé neděle zadáno. O svátcích svatodušních byly byty na více dnů zadány a útulna přeplněna výletníky z Ostravy, Frýdku-Místku, Frýdlantu, Přerova, Frenštátu i odjinud, což jen potvrzuje, že útulna zbudována byla na nejlepším místě Ondřejníku a že požadavkům našich turistů v každém ohledu vyhovuje. Členové klubu, kteří vykáží se při placení členskou legitimací požívají 10% slevu při jídlech a 20% slevu při nocování. Pokoj na 14 dnů najatá stojí v útulně 12 Korun."

Další osudy chaty

Rozšířená chata na Ondřejníku dobře sloužila do 2. světové války, bez úhonu přežila tuto válku a turisté ji mohli využívat až do zániku KČT, respektive KČST, v letech 1948-9. poté chata sloužila jako rekreační zařízení různým subjektům.V roce 2002 do základu vyhořel penzion Solarka. O novější historii se dozvíte z následujícího článku Jana Sládka.

Dnešní stav

Původní chata na Ondřejníku stojí, ale je neprovozovatelná. V prostoru pod chatou vznikl nejprve přístřešek pro turisty, později se stánkem prodávajícím občerstvení, dnes již chráněný stěnami s restaurací Roubenka. před ním je prostranství se stoly a lavicemi. Vedle stojí zajímavý altán, který je kopií okrasné věžičky na původní chatě. To co tomuto místu zůstalo, je kus slavné historie, nádherný pohled na majestátný masiv Lysé hory a krásné vyhlídkové lyžařské stopy. To vše určitě stojí za návštěvu.

CHATA NA ONDŘEJNÍKU

Současný stav chaty
Současný stav chaty
Chata a okolí 2019
Chata a okolí 2019

Co s tím?

2017 - 110 let chaty na Ondřejníku

Jan Sládek

V červnu 2016, asi z rozmaru před prázdninami se Česká televize Ostrava vydala zmapovat stav turistických chat na Ondřejníku. Pozvala dnešní majitele původní chaty a k historii objektu zástupce KČT. To proto, že chatu v roce 1907 vybudoval, otevřel a dlouho provozoval odbor Klubu českých turistů Moravská Ostrava.

Byla to před 110 lety velká sláva turistického spolku, podporujících průmyslových firem, města Frýdlantu, širokého okolí. A všech, kteří pochopili a dovedli rozeznat význam turistické chaty v blízkosti průmyslové (a tehdy už hodně "černé") Ostravy. Přijížděly mimořádné vlaky, střílelo se z hmoždířů, koncertovalo se, řečnilo. Zachovala se i jména zasloužilých turistů, organizátorů výstavby a provozu. Předseda odboru KČT architekt Josef Pokorný, jeden z nich má dokonce pamětní desku (odhalena při 100. výročí chaty) na slezskoostravském hradě - Adolf Podroužek, nebo nejznámější z nájemců a stavitelé sousedního penzionu Solárka manželé Otakar a Filomena Látalovi.

20. století, plné převratných změn chatě nepřálo. Nicméně za první republiky, byla ostravským KČST provozována, udržována, rekonstruována a rozšiřována. Až natolik, že se po roce 1948 hodila k rekreačním účelům velkým podnikům z Ostravska. Velké fabriky (zde Železárny a drátovny Bohumín a NHKG Kunčice) k chatě neměly hlubší vztah. Objekt opustily za socialismu a v srdci Beskyd - zejména na Čeladné vybudovaly mnohdy gigantická rekreační střediska (ŽD Bohumín - Srdce Beskyd v Podolánkách). Jaký bude jejich osud?

Po roce 1989 byl objekt chaty Ondřejník privatizován, měnil majitele a nájemce. Turisté v roce 2007 ještě stihli oslavit v provozující budově 100 let chaty. Posledním majitelem se stala firma s cílem rekonstrukce chaty. Záměr se nezdařil. Po odkrytí všech vrstev z různých dob a přístaveb se objevila dřevěná konstrukce a nevyhovující základy, dosluhující střecha.... Úvěry a půjčky, hlavně dotace nejsou pro každého. Odhad zní - opravitelné s velkými náklady až neopravitelné. Inu u stavby staré 110 let se nedají očekávat železné nosníky a hurdisky ..., nýbrž tesané trámy, desky ...

Finanční prostředky firma raději vkládá do budování a rozšiřování bufetu v těsné blízkosti chaty (otevřen 2015). Vyrostl zde přístřešek k odpočinku, přesně ve tvaru věžičky (dodnes stojící) na původní chatě. Při posezení můžete jejich tvary srovnávat. Pro běžkaře v zimě poslouží i malá restaurace. Svůj další zájem směruje k opuštěným základům penzionu (hotelu, chaty) Solárka, který byl později (ve 30. letech) postaven v těsné blízkosti chaty a v roce 2002 vyhořel. Úvahy však směřují k apartmánovému domu.

Co se starou chatou KČT? Při pohledu zvenku stále ještě stejně stojí. Docela deprimující je exkurze vnitřkem. Svojí bohatou historii má. A je to historie turistiky v Beskydech, Klubu českých a československých turistů. Byla první chatou, kterou KČT v Beskydech postavil (v soupeření s německým spolkem a Pohorskou jednotou Radhošť). Byla otevřena ještě za "starého Rakouska". V době rozmachu ostravského těžebního a hutního průmyslu. Této tradice si vážíme - stačí se podívat na průmyslové dědictví s úspěchem dnes prezentované v areálu dolních Vítkovic. Budovali, pracovali a žili v nich stejní lidé s rodinami, kteří ve volných dnech unikali do přírody na blízké hory. A ve směru od Ostravska, byl Ondřejník nejblíže, tudíž "první na ráně". Dopis vlastní rukou Adolfa Podroužka představitelstvu Frýdlantu o povolení stavby chaty na Ondřejníku z roku 1906, vše potvrzuje. Připomíná význam turistiky pro obyvatele, zdůrazňuje děti a mládež i maličko varuje před možností postavit chatu v jiném katastru (!). To je již, ale jiná historie.

Jak majitelům pomoci k zachování objektu, ke kterému má KČT blízký vztah? Jak oslovit dnešní firmy, nástupce podniků, které je dlouho využívaly? Jak oslovit velké podniky na Ostravsku. Byla to součást kultury života jejich zaměstnanců (a čest a chlouba tehdejších, chápajících a schopných šéfů!)

Úzký vztah k chatě mají i město Frýdlant v jehož katastru se chata nachází a obce na úpatí Ondřejníku: Pstruží, Čeladná, Kunčice, Tichá, Kozlovice, Lhotka, Palkovice, Metylovice. To je síla občanů.

Co Národní památkový ústav? A Muzeum Beskyd ve Frýdku? Jednou z variant je obnovení pouze historické části chaty, jak byla postavena r. 1907, bez přístaveb (viz hist. foto). Rozměrově se jedná asi o třetinu dnešního rozsahu budovy. Původní objekt s výhledovou věžičkou, otevřenou terasou, balkonem by mohl být vítaným muzejním objektem a připomínal by slavnou historii první chaty KČT v Beskydech a turistiky samé. Tím spíše, že vedle rostoucí bufet s terasou se rozšiřuje i pro zimní provoz a turistům poskytne potřebné služby.

Turistická veřejnost a organizovaní turisté by jistě přispěli k vyřešení stavu. To co se v posledních letech událo s obnovou vyhořelé chaty Skalka nad Mosty u Jablunkova, výstavbou Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře a rekonstrukcí chaty na Prašivé signalizuje zájem ze strany měst, obcí, občanů, turistů.

Široká problematika záchrany chat na Skalce, Lysé hoře a Prašivé byla úplně jiná, než je problematika chaty na Ondřejníku. Všechny však spojuje společný jmenovatel: turistická chata.

Turistika na Ondřejníku nabírá dech. Nedaleký areál Opálená je z původní chaty dostupný pěšky na běžkách i na kole. (Nebo z údolí ze stanice ČD Čeladná na trati Z Frýdlantu do Frenštátu). Rodiče s dětmi, vláčkem je to z Ostravy do Frýdlantu 38 z Frýdku 13 minut!.

Opálenou (i s lyžařským vybavením) už si hlídá vyřezaný, čtyři metry vysoký portáš Jura Halata s puškou Těšínkou v ruce a vlčákem u nohy a z povzdálí jeho žena Barbora. Aktivity spolků z Čeladné směřují k výstavbě rozhledny na nejvyšším bodě Ondřejníku - Skalce, 964 m n. m. Dva běžecké, nebo pěší okruhy ze sedla nad původní chatou, lákají k absolvování. Vlastně po vrstevnici, delší kolem Skalky (do 10 km), kratší kolem Solárky (do 5 km). Z obou jsou nádherné výhledy na beskydské velikány i podhůří ... Poslední pohled patří výhledu od Antonínovy kapličky přes údolí Ostravice na Lysou horu (1324 m n. m.). Inu Beskydy ...

Pomůžeme vyřešit stav? Kdo rozhodne a zužitkuje náměty? Sloužily by a byly chloubou občanů, spolků, obcí, kraje v dnešní málo zakotvené, uspěchané společnosti. Nebo chatu necháme spadnout? Moc tomu nechybí. Kdo se bude červenat?

Ing. Jaroslav Matula
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky