Masarykova chata na Beskydě

Ing. Jan Havelka (Chaty KČT)

Na opačném, tedy západním konci pohraničního hřebene Moravskoslezských Beskyd postavil KČST téměř ve stejné době, kdy stavěl odbor KČST Beskyd Orlová původní útulnu na Velkém Polomu, Masarykovu chatu na Beskydě. Tuto chatu ale stavěl odbor KČST Moravská Ostrava, čímž se dostáváme k jeho druhé chatě, neboť o první, chatě na Ondřejníku, jsme psali již dříve. Tento odbor však ani touto stavbou nevyčerpal svoji aktivitu a my se s ním setkáme v našem seriálu ještě několikrát. 

Turisty navštěvované místo 

Přes pozemek na kterém byla postavena chata, šla ve 20. letech 20. století hřebenová trasa, která začínala v průsmyku Bumbálka, ležícím 1,5 km východně od tohoto místa. Místo tedy nebylo přímo u hlavní silnice procházející průsmykem, ale od autobusů průsmykem projíždějících bylo snadno dosažitelné. Navíc byl odsud - přímo z hřebene - nádherný rozhled jak na slovenskou, tak na moravskou stranu. Právě proto se odbor KČST Moravská Ostrava rozhodl chatu postavit zde, přímo na československé hranici (která tehdy samozřejmě byla hranicí nikoliv Československa, ale jeho dvou zemí - Moravy a Slovenska). Architektonický návrh vypracoval Jaro Čermák z Místku a svými rozměry i svým vzhledem byla chata s věžičkou na středu stanové střechy podobná chatě na Prašivé. 

Odbor KČT Moravská Ostrava

Co se historie tohoto odboru týče, napsali jsme podstatné již ve výše uvedeném článku o chatě na Ondřejníku. Zde můžeme konstatovat, že počet členů odboru časem rostl úměrně s rostoucím zájmem Ostravanů o turistiku, a tedy i návštěvu Beskyd. Je obtížné dohledat v historii odboru prameny dokládající, které finanční zdroje byly na stavbu využity, v každém případě však aktivita odboru vydržela až do 30. let, kdy jako svou největší stavbu postavil chatu na Lysé hoře (později pojmenovanou Bezručova chata). Z hlediska stavební činnosti patřil tento odbor v KČT k absolutní špičce!

I zde se scházeli Češi a Slováci

Vzhledem k dobré přístupnosti z české i slovenské strany se také Masarykova chata na Beskydě stala tradičním místem setkávání Čechů a Slováků. V roce 1934 byl proto u chaty vztyčen sloup česko-slovenské vzájemnosti. A pravidelná setkání na tomto místě nepřerušila ani tragédie v roce 1952, kdy byla dne 7. března, v den výročí T. G. Masaryka, chata zničena velkým požárem. Tento požár byl údajně způsobem neopatrností při plnění petrolejové lampy a škoda byla odhadnuta na 1 milion korun.

Nová chata

V 70. letech byla nedaleko původní chaty, trochu níže ve svahu postavena nová chata nesoucí původní název. A i tento objekt se stal znovu oblíbeným místem zastávek turistů, putujících po červené turistické značce po hraničním beskydském hřebenu. V roce 2010 koupili chatu noví majitelé, kteří s velkým úsilím a pílí proměnili již chátrající chatu v moderní turistickou ubytovnu, nabízející nejen občerstvení a nocleh, ale i turistický servis. V roce 2014 dostala chata nový plášť, byly vyměněny některé technologie a velká terasa odkryla nové výhledy na Beskydy.

90. výročí otevření Masarykovy chaty na Beskydě

Klub českých turistů oslavil dne 28. září 2014 jubilejních 90 let od otevření Masarykovy chaty na Beskydě. Byla to zdařilá a velkým množstvím turistů navštívená akce. Před jejím uskutečněním byl brigádnicky vyčištěn prostor, kde stála původní chata, tak, aby byly dobře viditelné její základy a část původního schodiště. Doprostřed tohoto půdorysu byla zasazena informační tabule popisující zdejší okolí a historii původní chaty. Na malém kopečku vedle základů chaty byl pak znovu umístěn sloup česko - slovenské vzájemnosti, krásná práce řezbáře Josefa Šimka ze slovenského Makova. Je to vysoký dřevěný podstavec, na němž stojí moravská orlice, která svými křídly objímá slovenský státní znak a ve spárech drží tabuli "Poznajme sa, buďme priatelia". Slavnosti v roce 2014 se navíc zúčastnila i delegace ze slovenské strany, a tak navázala na historii zdejšího setkání.

Vzpomínky a budoucnost

Stojí-li dnes turista u zbytku základů původní chaty, může být smutný z její historie i z toho, že zde zmizela krásná historická chata a společně i s ní výsledek nadšené práce členů odboru KČST Moravská Ostrava. Na informační tabuli si návštěvník může přečíst historické údaje a zavzpomínat, ale také se může obrátit, podívat se kousek níže, na dnešní moderní Masarykovu chatu na Beskydě, a pocit radosti z toho, že přes katastrofu v 50. letech minulého staletí a přes všechna další úskalí zde znovu stojí přívětivý útulek pro aktivní turisty.


HISTORIE CHATY

1924 - Otevření Masarykovy chaty na Bezkydě

Chata byla postavena a otevřena v roce 1924 klubem KČT Moravská Ostrava. Zároveň byla, jak potvrzují znaky spolků, stanicí Pohorské jednoty Radhošť.

Chata stála přímo u patníku hranic Moravy (obec Bílá) a Slovenska (Makov).

Významná budova architekta Jaro Čečmáka z Místku sloužila turistům i v nepříznivých válečných letech.


V nářečí kraje znamená slovo "bezkydy" místo s vykáceným porostem a právě podle tohoto místa je pojmenováno celé beskydské pohoří. Nejen díky nádhernému výhledu a zachovalé přírodě se Masarykova chata stala oblíbeným cílem turistů a výletníků, mimo jiné i Petra Bezruče.

1934 - Sloup česko-slovenské vzájemnosti

V roce 1934 byl u chaty vztyčen sloup česko-slovenské vzájemnosti.

1952 - Vyhoření Masarykovy chaty na Beskydě

7. března 1952, v den výročí narození T. G. Masaryka, došlo v chatě k devastujícímu požáru. Ten byl způsoben neopatrností při plnění petrolejové lampy. Škody byly odhadnuty na 1 mil. korun.

Po původní chatě dnes najdeme jen rozvaliny podezdívky. Provozovatel jedné ze soukromých chat se snažil udržet místo bývalé chaty v pietě a v poledne zvonil v malé zvoničce.

1970 - Nová chata

V 70. letech došlo nedaleko původní chaty ke stavbě nové, která i nadále nese původní název. Dnes najdeme Masarykovu chatu na červené trase vedoucí z Bumbálky na Kmínek. Z chaty a jejího okolí je krásný výhled na Moravu, Slezsko a část Slovenska.

2010 - Noví majitelé a nové vize!

V roce 2010 změnila chata své majitele, kteří svou pílí a úsilím změnili její zchátralou podobu v moderní turistickou ubytovnu plnou možností, jak trávit volný čas v naších krásných Beskydech!

2014 - Provedena rekonstrukce k 90. výročí Masarykovy chaty

Chata dostala nový kabát, technologie, vylepšené prostory pro hosty, hodovnu-klubovnu-hernu, sauny, velkou terasu a odkryli jsme výhled na Beskydy.

Spolu s Klubem Českých Turistů jsme oslavili 90. výročí Masarykovy chaty

28.9.2014 byla při oslavách 90. výročí Masarykovy chaty odhalena pamětní deska Bohumila Patera. Zároveň byl po 80. letech opět vztyčen sloup česko-slovenské vzájemnosti na státní hranici.

Jiří Šiška, Masarykova chata       https://www.masarykova-chata.cz


MASARYKOVA CHATA NA BESKYDĚ

Jan Sládek

Stála a stojí. Na české straně státní hranice České republiky se Slovenskem. Přesněji o tomto místě: na hranici Moravsko-slovenské, kde sousedí moravská obec Bílá a slovenský Makov. Beskydy a Kysuce si zde podávají ruce. Horský hřeben, lesy, louky, pastviny vymezují patníky. Políčka spadají většinou na kysuckou stranu.

Dnešní kraje Moravskoslezský a Žilinský, okresy Frýdek-Místek a Čadca

Jak je to s názvy pohoří? Uzlovým bodem je nedaleké sedlo Bumbálka. Stýkají se tady Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské (Vsacké) vrchy a Javorníky.

Hlavní silnice od Rožnova přes tři Bečvy (Dolní, Proštřední a Horní), překračuje sedlo a od křižovatky U Tabulí (Makovské sedlo) lze sjet na Slovensko do Makova a Turzovky, nebo přes Velké Karlovice a další valašské dědiny do Vsetína.

Na informačních tabulích nezapomněli připomenout, že opodál pramení řeky Kysuca a obě Bečvy (Vsetínská=Horní a Rožnovská=Dolní. Od Val. Meziříčí spojená Bečva). Ale rozvodí moří to není. Kysuca i Bečva směřují do Dunaje. Ta první Slovenskem a druhá Moravou.


Vraťme se k chatě. Od silnice z Bumbálky jsou to necelé 2 km hřebenem tzv. Zadních hor. Je to zvláštnost Beskyd. Nejvyšší, Přední hory jsou na severním okraji (Lysá hora, Travný, Smrk a další). Prudce se zvedají - tvoří hradbu nad Ostravskou plání.

Až za nimi, vzadu (k jihu) jsou malebné, turistům a běžkařům přívětivější Zadní hory. Vrcholy, sedélka, rovinky se střídají, ráj běžkařů, Beskyd, Bobek, Konečná,Doroťanka, Bílý Kříž a dále po Slezsko-slovenské hranici přes Polomy ke Skalce a Mostům v Jablunkovském průsmyku.

Pamětní deska z původní Masarykovy chaty připomíná: Byla zbudována v 6. roce republiky. Tudíž v roce 1924. Po vzniku Československa v roce 1918 následovala změna KČT v Klub československých turistů - KČST. Jeden z jeho předních odborů v Moravské Ostravě rozhodl o postavení turistické chaty právě tady na Beskydě (950 m n. m.).

Odbor byl početný, dobře vedený, zkušený se zájmem o nejužší spolupráci se slovenskými turisty. Měl za sebou již vybudování a zajišťování provozu první české chaty KČT v Beskydech na Ondřejníku v roce 1907, poblíže Frýdlantu nad Ostravicí. Jeho předsedou v té době byl Antonín Panic (dříve psán Panitz), spolupracovníkem další známý průkopník turistiky Adolf Podroužek, mimo jiné i první fotograf dna Macochy.

Starší chaty na území Beskyd byly vybudovány německým spolkem Beskidenverein (Javorový, Lysá hora, Bílý Kříž, Čantoryje) a v radhošťské části Pohorskou jednotou Radhošť (Pustevňa, Šumná, Libušín, Maměnka).

Z obrázků je vidět, že chata byla krásná, výstavná, projektována architektem Jaro Čermákem z Místku v přitažlivém místě. Právem nesla jméno 1. presidenta ČSR - T. G. Masaryka. (Dvě chaty KČST byly po T.G.M. pojmenovány. Také ona v Orlických horách na Šerlichu).

Dobová reklama upozorňuje na možnost vystoupit na chatu z nádraží v Bílé. Byla to konečná stanice soukromé trati z Frýdlantu n. O. do Bílé (zprovozněna 1908). Výstup přes hájenku a samotu Salajka je používán i dnes. Zbytek železnice však končí na Ostravici. Vzala za své při budování přehrady Šance na řece Ostravici. Stopy po trati v nezatopených místech nalézáme dodnes. A výtopnu a nádražní budovu v Bílé umíme ukázat, byť slouží jiným účelům.

V roce 1934 při 10. výročí útulny - chaty, byl na Beskydě vztyčen sloup s orlicí a dvouramenným křížem. Nápis zněl: "Poznajme sa, milujme sa". Byl pojmenován: Sloup česko-slovenské jednoty. Vydržel bohužel jenom do roku 1939. V této době byl předsedou KČST Moravská Ostrava profesor Bohumil Pater, rodák z Lukavce u Fulneku. Jeho život a zásluhy o turistiku v Jeseníkách i Beskydech jsou péčí sekce historie KČT, zmapovány a budou zviditelněny pamětní deskou, kterou odhalíme 28.9.2014 na Masarykově chatě.

Těžká válečná léta chata překonala. V roce 1948 přešla pod družstvo Vzlet. To už byla její labutí píseň. 7. března 1952 vyhořela během hodiny do základů.

Pamětnice, manželka chataře vzpomíná: Na lyžařském výcviku zde pobývali studenti těšínského gymnázia. Po návratu na chatu dostali pokyn svítit svíčkami, neboť došel petrolej. Nezodpovědný zaměstnanec naplnil lampu benzínem a při zapalování došlo k prudkému požáru. Nebyla šance dřevěnou chatu zachránit ...

Drama okamžiku s riskantní, nejistou dohrou pro chataře, manželé Kadlečkovy, původem z Luhačovic. Datum 7.3. je totiž i datem narození T.G.M. Podezření ze zlého úmyslu v 50. letech bylo velmi rizikové, naštěstí bez vážnějších následků.

Až dodnes jsou k nalezení zbytky základů a hlavně vstupní schody do chaty - doslova ze Slovenska, přes práh do Česka.

Dlouhá léta trvalo než byla vystavěna nová chata (1970), pár desítek metrů vedle původních základů. Méně výstavní, skromnější, ukrytá ve svahu na české straně. V době socialismu nesla název Chata na Beskydě. Dnes v soukromých rukou, kvalitně zrekonstruovaná je pokračovatelkou tradic Masarykovy chaty a nese i jeho jméno.

Při odhalování pamětní desky si povšimněte detailu. Je na ní znak KČST z doby 1. republiky. Bylo to léta společné práce českých a slovenských turistů, která nesla ovoce. A nový sloup jednoty ať vyjadřuje i dnešní spolupráci. Je radostná, prospěšná a potřebná.

Ing. Jaroslav Matula
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky