II. BEZRUČOVA CHATA NA LYSÉ HOŘE

Bezručova chata KČT na Lysé hoře v Beskydech opět slouží veřejnosti Dovolte malé ohlédnutí v její novodobé historii... 

Nová chata na Lysé hoře, (později přejmenovaná na Bezručovu chatu), byla postavena Pobeskydskou župou Klubu československých turistů. Svým návštěvníkům se poprvé otevřela v neděli 16. 6. 1935. Sloužila veřejnosti necelých 44 let až do 11. 3. 1978, kdy za dodnes nejasných okolností vyhořela. Bývalá německá chata Slezský dům z roku 1895 vyhořela dříve - 28. 12. 1972. Od té doby se vrchol Lysé hory stal pro turisty jedním provizoriem. Bohužel nedůstojným a velmi dlouhým. Nic na tom nezměnilo vystavění televizní věže, jejíž součástí byla ubytovna pro stavbaře, postupně změněná na "turistickou chatu", posměšně nazvanou Plesnivka, ani zřízení provizorního bufetu či klubovny v neshořelé bývalé hospodářské budově Bezručovy chaty s potupným názvem "Šantán". Meteorologové, Horská služba a TJ Válcovny plechu Frýdek - Místek zde na vrcholu měly své účelové objekty. Služby byly nedokonalé, nedostačující. Jen turistů chodilo a chodí na Lysou horu stále víc. Výstupů na Lysou horu je hodně, ze všech stran, z obcí na úpatí - z Ostravice, Starých Hamer, Krásné, Bystrého, Frýdlantu, Malenovic. Výhledy ze svahů a zvláště z vrcholu jsou turistickým zážitkem. Celé Beskydy, slovenské hory, Jeseníky, Ostravsko, polské roviny... Po listopadových událostech roku 1989 na konferenci Svazu turistiky ČSTV ve Slovanském domě v Praze dne 7. 4. 1990 byla odhlasována transformace Svazu turistiky na Klub českých turistů, čímž byla činnost Klubu českých turistů, který byl založen v roce 1888, znovu obnovena. 

Od okamžiku znovuobnovení KČT začal klub usilovat o zpětné získání pozemků na Lysé hoře a o stavbu nové chaty. Dne 19. 6. 1991 byl ústředím Klubu českých turistů (KČT) v Praze uplatněn nárok na navrácení majetku na Lysé hoře a to stavební plocha č.771 po vyhořelé Bezručově chatě č.p. 473 a stavební plocha včetně hospodářské budovy (Šantán) č.772 a vodojem. Pozemky a zbylý objekt po vyhořelé Bezručově chatě na Lysé hoře přešly do majetku KČT (oblasti Beskydy) dne 14. 4. 1994. Byly pronajaty odboru KČT Lysá hora Ostravice. Důležitou, ale nedořešenou věcí bylo vlastnictví vodního zdroje pitné vody na Lysé hoře na Větrech včetně vodovodu. Vlastní studna náležela do komplexu vyhořelé chaty, z těchto důvodů o ní nebyla v dopise o navrácení majetku zmínka (viz dopis BHaR ze dne 10. 11. 1992, Frýdek - Místek, Kostíkovo nám. 646). Studna KČT byla vybudována dne 14. 6. 1934 jako první objekt chaty a současně uvedena do provozu (informace jsou čerpány z historických materiálů z výstavby chaty a studny). Kolaudační protokol o uvedení chaty do provozu se nenašel vzhledem ke změnám majitelů. Dochoval se protokol ze dne 15. 9. 1933 o komisionálním šetření stavby Bezručovy chaty. Po roce 1948, kdy byl KČST zrušen, získala nejdříve právo hospodaření na Bezručově chatě Československá obec sokolská, pak organizace VZLET Praha, poté TURISTA n.p. Praha, který převedl Bezručovu chatu do správy Restaurací a jídelen Frýdlant nad Ostravicí, později pod vedením ústředí ve Frýdku na Beskydské hotely a restaurace (BHaR). Zdroj pitné vody - studna a vodojem - nebyl nikdy převáděn jako samostatný objekt. Studna byla součástí vlastní Bezručovy chaty a vodojem německé chaty spolku BESKIDEN-VEREIN (po roce 1945 jako konfiskát přešel do majetku státu). V roce 1994 požádal KČT o navrácení studny - vodního zdroje k vlastnímu objektu bývalé Bezručovy chaty. Po dlouhých soudních jednáních o toto vlastnictví s Ing. Břetislavem Jaskem, který vlastnil sousední pozemky, se dočkal KČT vrácení studny až 22. 6. 1999 soudním rozhodnutím pod číslem 17c 309/96-46. Toto soudní rozhodnutí nabylo právní moci dne 22. 6. 1999, potvrzeno Okresním soudem Frýdek - Místek dne 2. 7. 1999. Pan Jasek požadoval uzavřít nájemní smlouvu na náš bufet Šantán s tím, že se vzdá odvolání v tomto sporu. Došlo k dohodě a byla podepsána smlouva na dobu určitou. Jednali jsme rovněž o smlouvě budoucí o odkoupení jeho chaty Plesnivky. V 90. letech minulého století byl na Lysé hoře velmi složitý legislativní stav. 

Pozemky na Lysé hoře z územního hlediska patří obcím Krásná, Malenovice, Staré Hamry a Ostravice. Z hlediska stavebního zákona jsou stavební úřady v Ostravici pro Ostravici a Staré Hamry, v Raškovicích pro Krásnou a ve Frýdlantě nad Ostravicí pro Malenovice. Z hlediska vlastnictví pozemků a nemovitostí byla situace ještě komplikovanější - pozemky a nemovitosti zde vlastnily Lesy České republiky, České radiokomunikace Praha, Beskydské hotely a restaurace Frýdek - Místek, Český hydrometeorologický ústav Praha, ČSTV Praha, Sdružení Horské služby, Ing. Břetislav Jasek, Válcovny plechu Frýdek - Místek, Česká obec sokolská Praha, KČT oblast Beskydy. Kromě majetkoprávních vztahů jsou zde i rozličné zájmy ekologických sdružení, své úkoly na Lysé hoře plnila též Správa chráněné krajinné oblasti Beskydy, která požadovala, aby počet stavebních objektů na Lysé hoře ubýval. Všechny tyto zájmy a názory na vztahy na vrcholu Lysé hory měl vyřešit územní plán "Urbanistická studie Lysá hora", který byl zpracován z prostředků EU v roce 1997 příslušným územně plánovacím pracovištěm Okresního úřadu Frýdek-Místek, ale tento dokument nebyl v té době jako závazný schválen, přestože KČT toto několikrát urgoval. 

Dne 22.1.1997 byl schválen statut Nadace Lysá hora, zakladateli byl KČT ústředí, KČT oblast Slezsko a KČT oblast Beskydy. V roce 1999 byla zahájena ze zákona transformace Nadace Lysá hora na obecně prospěšnou společnost. Činnost Obecně prospěšné společnosti Lysá hora byla po celé období od roku 1997 dosud zaměřena na aktivity související se zpracováním územního plánu Lysá hora, na brigády na údržbě stezek s cílem na zlepšení kvality značených cest v lokalitě Lysá hora, na řešení problematiky provozu bufetu Lysá hora a na zajištění sanace vodního zdroje. Rovněž byla zpracována studie připojení jednotlivých objektů, které jsou na vrcholu umístěny, na stávající čistírnu odpadních vod (ČOV) tak, aby tato mohla plnit svou funkci. Vzhledem ke stávajícím majetkovým vztahům a nedostatku finančních prostředků však nebyly zahájeny práce na vlastním projektu kanalizace a nebyla ani zahájena jednání o stavební povolení na provedení této důležité síťové stavby. Klíčovým úkolem roku 2001 bylo dořešení strategie výstavby Bezručovy chaty, dále zahájení projektových prací a trvalý tlak na schválení územního plánu. Do podvědomí občanů v regionu jsme vstoupili i rozsáhlou mediální kampaní v září roku 2000, ve které jsme pokračovali korespondencí s úřady a shromažďováním financí na tento náročný připravovaný projekt (viz obr. 1). Okresní úřad ve Frýdku Místku oznámil v roce 2000 veřejné projednání Urbanistická studie vrcholu Lysé hory. Potom následovalo zpracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí (rok 2001), jednalo se o repliku původní Bezručovy chaty. V roce 2002 KČT podal na Obecní úřad Ostravice - stavební úřad žádost na obnovu Bezručovy chaty - ohlášení stavebních úprav a obnovu Bezručovy chaty. V závěrečném projednání Urbanistické studie vrcholu Lysé hory je zakotveno a odsouhlasení obnovení Bezručovy chaty, jednání proběhlo 4. 9. 2002. 

Při celostátním slavnostním znovuotevření obnovené Jiráskovy chaty na Dobrošově u Náchoda v září 2002 oznámil předseda KČT Ing. Jan Havelka výstavbu - obnovení Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře jako prioritní investiční akcí KČT v České republice, KČT následně dne 7. 10. 2002 jmenoval "Řídící komisi pro obnovu Bezručovy chaty ve složení Ing. Jan Havelka, Ing. Mojmír Nováček, Jiří Stejskalík a Ing. Jaroslav Šlechta, kterého v roce 2011 vystřídal RNDr. Jiří Homolka. Dopisem ze dne 24. 3. 2003 obdržel KČT záporné stanovisko k žádosti na ohlášení obnovy Bezručovy chaty na Lysé hoře ze stavebního úřadu Ostravice. Na to vstoupil KČT v jednání se Správou CHKO Beskydy, kde požadoval vydání rozhodnutí v dané věci, Správa CHKO dopisem z 1. 4. 2003 požaduje po KČT tzv. biologické hodnocení ve všech čtyřech ročních obdobích na ploše 50 ha vrcholu Lysé hory. Správa CHKO oznamuje 20. 5. 2003 KČT, že bylo zahájeno řízení ve věci biologického hodnocení lokality - v praxi šlo o zkoumání vrcholu z hlediska biologického, botanického, zoologického apod. Toto trvalo 12 měsíců v letech 2003 až 2004 a zpracovávala je firma GHE Ostrava (paní RNDr. Věra Koutecká). Dne 11. 6. 2003 požádal KČT na Stavebním úřadě ve Frýdlantě nad Ostravicí o vydání územního rozhodnutí pro stavbu Bezručovy chaty, bylo předloženo 21 kladných vyjádření příslušných institucí a orgánů státní správy, kromě vyjádření CHKO Beskydy. Řízení bylo pro nekompletnost podkladů dne 8. 8. 2003 přerušeno. Ekologické občanské sdružení Beskydčan 24. 7. 2003 vstupuje na scénu a ve správní lhůtě pro odvolání se odvolává proti rozhodnutí Správy CHKO. Aby vše nebylo jednoduché, CHKO Beskydy si vyžádala zpracování dokumentace k programu Natura 2000 (soustava Natura 2000 sestává ze dvou typů chráněných území - ptačích oblastí a evropsky významných lokalit - na vrcholu Lysé hory byla vyhlášena ptačí zóna) A pak ještě musela být ještě zpracována studie vlivu stavby na životní prostředí (EIA - 2008). Dne 6. srpna 2003 uzavírá KČT smlouvu o zpracování Biologického hodnocení, které bylo 1. 9. 2004 předáno Správě CHKO. Následně pak 21. 10. 2004 probíhá ve věci Bezručovy chaty ústní jednání na Správě CHKO a je sepsán protokol, poté CHKO vyzývá KČT k podání žádosti o výjimku ve věci rušení živočichů a to ještěrky živorodé, datlíka tříprstého, kosa horského, zmije obecné a rejska horského. Zároveň KČT dostává dopis s připomínkami k projektu Bezručovy chaty. Na tyto připomínky reaguje KČT dopisem dne 10. 11. 2004 a to společně se zpracovatelem BH - firmou GHE. O den později 11. 10. 2004 žádáme o výjimku na rušení výše uvedených živočichů. Po třech měsících, tedy 14.2.2005, ale před uplynutím maximální 90 denní správní lhůty, je vydáno Správou CHKO Beskydy rozhodnutí ve věci rušení živočichů. Je v něm uloženo, že zemní práce a venkovní práce na stavbě Bezručovy chaty mohou být prováděny pouze mimo dobu rozmnožování živočichů tj. mezi 1.březnem až 15.červencem, dále bylo uloženo vybudovat do 200 m od staveniště na slunném místě 2 až 3 zídky z místního materiálu o velikosti š=0,5 m v=0,5 m a d= 4m pro zmiji obecnou, ještěrku živorodou a rejska horského. A je tu znovu ekologický Beskydčan - ve správní lhůtě se 4. 3. 2005 proti tomuto rozhodnutí odvolal. Požadované zídky pak byly postaveny v říjnu 2005 členy turistických oddílů mládeže TOM Hogan, TOM Sylvatik a odboru KČT Slezský Tomík z Ostravy. V tomto období (2002 až 2003) došlo k reorganizaci a sloučení oblastí KČT Beskydy a Slezsko v oblast Moravskoslezskou. 

KČT oblast Moravskoslezská byla ustavena na slučovací konferenci 2. 2. 2003 v Ostravě. Jejím předsedou se stal Ing. Břetislav Boháč. Právě ona a její sekce historie turistiky pod předsednictvím Mgr. Jana Sládka v rámci připomenutí historie beskydských chat zorganizovali v den státního svátku 28. 10. 2004 slavnostní odhalení symbolického základního kamene Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře za přítomnosti hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Evžena Tošenovského a předsedy KČT a EATK Ing. Jana Havelky, senátora Ing. Františka Kopeckého, poslanců Ing. Martina Římana a Ing. Karla Sehoře a několika tisíc turistů. Byli jsme tehdy přesvědčeni, že vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení je již velmi blízko..., ale velmi jsme se mýlili. Znovu byla zpracována projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení. V roce 2008 byla studie EIA schválena. V roce 2009 byla na Ministerstvo životního prostředí zaslána žádost o výjimku ze zákona k povolení výstavby Bezručovy chaty. V roce 2009 schválila vláda premiéra Jana Fischera výjimku pro stavbu Bezručovy chaty na základě závazného stanoviska Ministerstva životního prostředí k výstavbě chaty. Stanovisko obsahovalo 72 podmínek, které stavebník musí splnit jak v době výstavby, tak v době provozování nové chaty. V roce 2010 se podařilo dokompletovat a obnovit všechna chybějící vyjádření a předat je na stavební úřad do Frýdlantu n. O. Stavební úřad 10. 12. 2010 svolal ústní projednání a dne 7. 1. 2011 vydal ke stavbě Obnova Bezručovy chaty na Lysé hoře v Beskydech územní rozhodnutí č.j.: MUFO/24684/201, které 1. 2. 2011 nabylo právní moci. Byl to velký úspěch po téměř 17 letech usilovného soupeření s byrokracií. Na podzim 2011 jsme zahájili přípravné práce v souladu s územním rozhodnutím. 

V květnu 2012 jsme získali stavební povolení, které nabylo právní moci 1. 6. 2012 a dne 16. 7. 2012 byla vlastní stavba Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře konečně zahájena. Stavba trvala 3 roky, slavnostní otevření obnovené Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře v Beskydech se uskutečnilo 5. 9. 2015 za účasti několika stovek turistů a vzácných hostů. Přítomné bylo celé vedení KČT v čele s předsedou Mgr. Vratislavem Chvátalem, Moravskoslezský kraj byl zastoupen místohejtmanem Ing. Ivanem Strachoněm, přítomni byli starostové okolních měst a obcí, zejména pak starosta Ostravice Ing. Miroslav Mališ, starostka Frýdlantu nad Ostravicí RNDr. Helena Pešatová, dále vedoucí firem, které se na výstavbě chaty podílely. Novou chatu vysvětil Mons. František Václav Lobkowicz z Ostravsko-opavské diecéze, který ještě předtím vysvětil novou kapličku, postavenou před vchodem do chaty, kterou věnovala rodina Šmírova z Ostravy. Při otevření chaty byl oceněn obětavý přístup vedoucích osobností její výstavby Ing. Jana Havelky z Prahy a Jiřího Stejskalíka z Palkovic, který převzal nejvyšší ocenění KČT - medaili Vratislava Pasovského. Veřejnosti začala nová chata sloužit 25. 11. 2016, nájemcem se stal pan Ivo Sklenář, který provozoval bufet Šantán. Vnější tvar chaty je do značné míry replikou původní Chaty KČST. Toto řešení podporoval Svaz architektů, protože návrh architekta Ing. Františka Knoblocha je považován za nejúspěšnější pokus o moderní českou horskou chatu. Pro chatu byla v projektu EIA schválena poměrně malá ubytovací kapacita, to je 14 lůžek v 6 pokojích. Má však velkou moderní jídelnu, moderní kuchyň a formanku (přezdívanou Knajpa), svým provedením trochu připomínající bývalé občerstvení Šantán (zřízeno v objektu maštalí a chlívků, patřícím k původní Chatě KČST, který neshořel). Chata má vlastní zdroj pitné vody a kromě toho je připojena k vodnímu zdroji Českých Radiokomunikací, který napájí ostatní objekty na vrcholu. Kromě veliké nádrže na pitnou vodu má ještě menší nádrž na vodu dešťovou (užitkovou, ze střech). V chatě je tedy dvojí rozvod vody, užitková voda slouží ve všech WC. Vytápění chaty je řešeno tepelným čerpadlem, fungujícím na základě pěti hlubinných vrtů. Celá chata je energeticky řešená jako pasivní objekt. Má dokonalou izolaci pláště, všechny okna mají trojité zasklení termálním sklem. V chatě jsou na výstupu vzduchu odsátého ve společenských místností a kuchyně instalovány výměníky tepla, které předávají teplo nasávanému vzduchu. Chata byla již celou zimu 2014/2015 vytápěna tímto systémem. Ten bezchybně obstál i při nejnižší naměřené vnější teplotě - 17 °C. Na zábradlí terasy před chatou budou umístěny fotovoltaické články na krytí části spotřeby elektrické energie pro tepelné čerpadlo (dokončení fotovoltaiky je plánováno na září 2016). Chodba v prvním patře budovy, která nemá přímé osvětlení z oken, je osvětlena světlovody ze střechy. 

Bezručova chata KČT na Lysé hoře má i svůj speciální výchovný program: Výchovný program s názvem "Dostaňme děti od televizorů a počítačů do přírody". Cílem tohoto programu je ukázat dětem a rodinám krásu beskydské přírody v rámci řízeného výstupu nebo pobytu na nejvyšší hoře Moravskoslezských Beskyd Lysé hoře. Tento vrchol byl vybrán mimo jiné také proto, aby si děti vyzkoušely fyzicky náročnější pohyb, namísto zdlouhavého sezení ve školních lavicích a poté doma u počítačů nebo televize. Čeká je spousta zdravého pohybu na čerstvém vzduchu v atmosféře Beskyd. Iniciátorem tohoto výchovného programu pro mládež je Klub českých turistů, následně se přidali další partneři a to Ostravská univerzita v Ostravě, Regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy a ČSOP Salamandr s.r.o. Kromě snahy vytáhnout děti ven za pohybem, je také cílem pokusit se, spolu s jejich učiteli a vedoucími, zábavným způsobem děti přesvědčit, že je příroda kolem nich krásná. 

Zdaleka není vše hotovo, kolaudace byla jen podmíněna, stavební úřad ve Frýdlantě nad Ostravicí vydal souhlas k užívání Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře dopisem ze dne 2. 11. 2015 s termínem předložení žádosti o úplnou kolaudaci nejpozději do 30. 9. 2016, kdy musí být hotovy nedodělky, především zbourán Šantán, dokončeny terénní úpravy a dokončena dešťová kanalizace, včetně podzemního vsaku apod. KČT tímto děkuje všem úřadům, státním i nestátním organizacím, projekčním i realizačním firmám, obcím i městům, dobrovolníkům z řad turistů i veřejnosti, kteří finančními i nefinančními dary, vlastní prací i morální podporou pomohli při přípravě i provedení této stavby a přejeme obnovené Bezručově chatě KČT na Lysé hoře v Beskydech aby dlouho sloužila všem návštěvníkům Lysé hory - nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd,.

Ostrava - Český Těšín 30. 8. 2016

Zpracoval Ing. Břetislav Boháč, předseda KČT oblast Moravskoslezská

  • K přípravě článku byly použity: dokumenty k Lysé hoře ve vlastnictví KČT
  • texty Ing. Jana Havelky, čestného předsedy KČT
  • texty Mgr. Jana Sládka, předsedy Rady síně slávy a sekce historie KČVložte svůj text...
Ing. Jaroslav Matula
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky