OSTRAVSKÁ STEZKA

I. etapa - Teryho chata - Priečné sedlo otevřena 23. července 1936

Ostravská stezka

Ing. Jaroslav Šejvl, Bezkydy - Jeseníky, ročník X, 1936, číslo 1

Hotový první úsek této stezky z Teryho chaty na Priečné sedlo leží nyní pod sněhem. Na jaře bude provedena důkladná kontrola stezky, opraveny škody z přezimování a stezka označena. Značky budou pokračovat z Priečného sedla lehkým balvanitým terénem až k Střelecké věži ve Velké Studené dolině, kde se připojí na značenou loveckou stezku, traverzující kolem Zbojnických ples pod Javorovými štíty k Zbojnické chatě. Bude tudíž přechod z Malé Studené doliny od Teryho chaty do Velké Studené doliny k Zbojnické chatě už tuto sezonu bezpečně schůdný pro vysokohorskou turistiku. Z jara bude celý úsek detailně zakreslen a popsán. Plánek s popisem přineseme v některém letním čísle.

V létě bude připraven rozvrh práce na dalších úsecích, jejichž realizace bude ovšem záviset na získání finančních prostředků. Věříme, že ani vy na nás nezapomenete.


Otevření I. části Ostravské stezky ve Vysokých Tatrách

Ing. Jaroslav Šejvl, Bezkydy - Jeseníky, ročník X, 1936, číslo 5

Ve čtvrtek 23. července 1936 o 11. hod. odevzdá veřejnosti u Teryho chaty v Malé Stud. dolině ve V. Tatrách ostravský odbor Klubu čs. turistů vybudovanou I. část projektu Ostravské stezky, a to úsek Teryho chata - Priečné sedlo. Předání bude vysíláno rozhlasem. Po projevech přejdou účastníci z Teryho chaty novou stezkou přes Priečné sedlo na Zbojnickou chatu ve Velké Stud. dolině.

Toto otevření části Ostravské stezky jest výsledkem 1 roku práce ostravského odboru ve Vysokých Tatrách a přejeme ze srdce tomuto odboru, aby den 23. července shromáždil u Teryho chaty co nejčetnější skupinu přátel Vysokých Tater z Ostravska i odjinud, aby se přišlo podívat co nejvíce Ostraváků na "svou" stezku! Přijďte všichni, kdož máte trochu možnost zajet si v ten den do Tater, či budete tam nablízku.

K dobudovanému úseku stezky "Teryho chata - Priečné sedlo" máme několik turistických poznámek. Do řady věcí, jež dosud Tatrám chybí, náleží promyšleně vybudovaná řada přechodů a stezek spojujících jednotlivé doliny. Je pravda, že tu jsou přechody bez stezek, jež horolezcům a dobrým turistům nečiní potíží a že jakákoliv stezka vždy znamená rušivý zásah do přírodního rámce, což je pramenem idealistického odporu našich horolezců a horských přátel proti jakémukoliv zpřístupňování. Ale naproti tomu: můžeme nechat Tatry bez rozumně a programově vybudovaných turistických komunikací? Jistě ne. Nelze připustit, aby při zvyšující se úrovni a počtu vysokohorských turistů a horolezců - každý si razil cestu v terénu sám a aby lesní správy tatranských oblastí se na nás oprávněně dívaly jako na škodnou, plašící a vyhánějící vysokohorskou zvěř z každého tichého koutu - třebaže i neúmyslně. Ne, je třeba vhodnými přechody svésti turistické masy na určité trasy a uchrániti doliny od osudu veřejného náměstí. Pokládáme to za přednost ostravské stezky, že hned po prvém roce budování umožňuje bezpečný přechod mezi Velkou a Malou Studenou dolinou, mezi Zbojnickou a Teryho chatou. Tento přechod chyběl; a i když byl používán dosud v neupraveném stavu, třebas poměrně snadný, znamenal pro nedosti zkušené turisty určité riziko. Ostravská stezka sama není doslova stezkou ve smyslu toho slova. Jest stezkou v morénovém terénu a suťových kuželích, tam však, kde vystupuje skalou do Priečného sedla, je zajištěným, místy příkřejším výstupem, jejž skoby a řetězy umožňují provésti každému normálnímu turistovi. Není to vždy promenáda, je to stezka vysokohorská, stezka, která v mnohém turistovi vzbudí zájem o vysokohorskou turistiku a o začátky horolezeckého výcviku. A to je též jeden z cílů, proč je budována a který bychom rádi viděli co nejvíce naplněn. 


Otevření Ostravské stezky

Ing. Jaroslav Šejvl, Bezkydy - Jeseníky, ročník X, 1936, číslo 6

23. července 1936. Odcházíme z Teryho chaty po nové, žlutě značené stezce. Je pěkně upravena - místy úplná promenáda. Slavnost otevření tohoto úseku právě skončila, přestřižená stuha pod heslem Ostrava - Tatrám mávala na rozloučenou skupinám turistů, kteří už byli na stezce, či se na ni chystali jít. Stezka opouští jezerní břeh a klikatí se vlevo nepravidelnými serpentinami na Pfinnovu kopu, poslední výběžek snižujícího se hřebene Malého Ladového, který rozděluje Malou Studenou dolinu na dvě. Získaná výška dává patřičný rozhled: dole malá Teryho chata, vlevo vlastní Malá Studená s mohutnou skupinou Lomnického, vpravo rychle stoupající dolinka k Sedielku. Na jejím protějším svahu je suťový kužel, vyběhnuvší ze žlebu mezi Červenou a Priečnou vežou, který zřetelně nese Ostravskou stezku, klikatě vybíhající po suti pod skalnatou stěnu. Mírně sestupujeme z Pfinovy kopy k základně suťového kužele a potkáváme vracející se nedočkavce, kteří po slavnosti první vyrazili na stezku. Proč se vrátili: jsou po prvé v Tatrách a nedbali výstražné tabulky: "Ostravská stezka - len pro vysokohorské turisty" a spodní stupeň stěny pod Priečnym sedlem je zalekl. Není prozatím zajištěn řetězem, ale je dobře vyznačkován. Zanedlouho začíná druhý stěnový stupeň, zajištěný řetězem, který je opravdu praktickou propagací horolezectví. Po pestrém a zajímavém používání rukou a nohou stanete na Priečném sedle, kde tabulka oznámí výšku 1350 m a kde Ostravská stezka prozatím končí. Dál od Zbojnické chaty je však vyznačkována a docela lehce schůdná.

K vlastní slavnosti. Ranní slunko, které obšťastnilo Teryho chatu nádherným výhledem na amfiteátr Malé Studené doliny, utopilo se záhy ve stoupajících mlhách. U chaty byl klid, jen věnce z čerstvého chvojí, prapory a ozdobené heslo "Ostrava Tatrám" označovaly příští ruch. Netrvalo opravdu dlouho a oživl prudký výstup k chatě četnými hlasy v mlze, až se u chaty shromáždil - vzhledem k nepříznivému počasí - pěkný zástup samých "horalů". Přišel starý "taterník" Jánoška, přišel známý všudybyl Tater tajemník Lutonský, mladí vůdcové a samozřejmě zástupci ostravského odboru. Nechyběl ani košický Radiojournal s celou technickou výpravou. Škoda, že část svého programu, totiž reportáž z výstupu na Lomnický štít, musili vynechat pro nepřízeň tatranských živlů. Vlastní otevření Ostravské stezky vyznělo pěkně a přátelsky, takřka "po domácku". Po úvodních slovech zástupce ostravského odboru v. řed. Inž. Houdka o myšlence a významu stezky, převzal srdečným proslovem tajemník Slovenské komise Al. Lutonský stezku do opatrování, načež byla otevřena přestřihnutím uzavírající stuhy. Počasí se zlepšilo a první turisté se vydali po stezce vzhůru...

Ing. Jaroslav Matula
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky